2023-2024 UIL State Champions
Jump To:
Academics
Music
Athletics
Previous Champions
Academic State Meet Champions
Conference | Overall School Champion | Total Points | Full Results |
---|
One-Act Play
Conference | Champion | Full State Results | |||
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Guthrie - The Beggar's Opera | Full 1A State Results | |||
2A | Shiner - sf Silent Sky | Full 2A State Results | |||
3A | Early - sf Silent Sky | Full 3A State Results |
Marching Band
Conference | Champion | Full Results | |||
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 Open Class Results | |||||
1A | Menard HS | Full Results | |||
2A | Rivercrest HS | Full Results | |||
3A | Whitesboro HS | Full Results | |||
4A | Celina HS | Full Results | |||
5A | Cedar Park HS | Full Results | |||
6A | Vandergrift HS | Full Results | |||
2023-2024 Military Class Results | |||||
1A/2A | Carlisle HS | Full Results | |||
3A | New Diana HS | Full Results | |||
4A | Lindale HS | Full Results | |||
5A/6A | Lufkin HS | Full Results |
Baseball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
2A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
3A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
4A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
5A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
6A | Not available | Not available | Not available | Not available |
Basketball - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Newcastle | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Martin’s Mill | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Shallowater | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Waco La Vega | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Frisco Liberty | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
6A | Duncanville | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Basketball - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Jayton | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Lipan | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Hitchcock | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Oak Cliff Faith Family Academy | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Lancaster | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
6A | Plano East | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Cross Country - Girls
Conference | Team Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Roby | 65 | Full Results | ||
2A | Hamilton | 83 | Full Results | ||
3A | Holliday | 57 | Full Results | ||
4A | Canyon Randall | 50 | Full Results | ||
5A | Lucas Lovejoy | 40 | Full Results | ||
6A | Lewisville Flower Mound | 41 | Full Results |
Cross Country - Boys
Conference | Team Champion | Total Score | Results | ||
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Slidell | 73 | Full Results | ||
2A | Plains | 63 | Full Results | ||
3A | SA Great Hearts Northern Oaks | 85 | Full Results | ||
4A | Canyon | 56 | Full Results | ||
5A | Lucas Lovejoy | 56 | Full Results | ||
6A | Southlake Carroll | 48 | Full Results |
Football
Conference | Champion | Runner-Up | Score | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A Six-Man Division 1 | Gordon | Westbrook | 70-20 | Playoff Bracket | |
1A Six-Man Division 2 | Benjamin | Oglesby | 82-34 | Playoff Bracket | |
2A Division 1 | Timpson | Tolar | 49-7 | Playoff Bracket | |
2A Division 2 | Albany | Mart | 28-10 | Playoff Bracket | |
3A Division 1 | Malakoff | Franklin | 14-7 | Playoff Bracket | |
3A Division 2 | Gunter | El Maton Tidehaven | 30-14 | Playoff Bracket | |
4A Division 1 | Anna | Tyler Chapel Hill | 26-0 | Playoff Bracket | |
4A Division 2 | Gilmer | Bellville | 28-26 | Playoff Bracket | |
5A Division 1 | Aledo | Comal Smithson Valley | 51-8 | Playoff Bracket | |
5A Division 2 | Port Neches-Groves | Dallas South Oak Cliff | 20-17 | Playoff Bracket | |
6A Division 1 | Duncanville | Galena Park North Shore | 49-33 | Playoff Bracket | |
6A Division 2 | DeSoto | Humble Summer Creek | 74-14 | Playoff Bracket |
Golf - Girls
Conference | Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Garden City | 757.00 | Full Results | ||
2A | Mason | 637.00 | Full Results | ||
3A | Odessa Compass Academy | 677.00 | Full Results | ||
4A | Andrews | 606.00 | Full Results | ||
5A | San Antonio Alamo Heights | 601.00 | Full Results | ||
6A | Austin Vandegrift | 586.00 | Full Results |
Golf - Boys
Conference | Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Gail Borden County | 681.00 | Full Results | ||
2A | Sonora | 626.00 | Full Results | ||
3A | Lubbock Cooper Liberty | 617.00 | Full Results | ||
4A | Bridgeport | 589.00 | Full Results | ||
5A | Comal Smithson Valley | 572.00 | Full Results | ||
6A | Austin Lake Travis | 570.00 | Full Results |
Soccer - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
4A | Celina | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Frisco Wakeland | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
6A | Prosper | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Soccer - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
4A | San Elizario | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Midlothian | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
6A | Katy Seven Lakes | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Softball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
2A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
3A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
4A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
5A | Not available | Not available | Not available | Not available | |
6A | Not available | Not available | Not available | Not available |
Swimming & Diving - Girls
Conference | Team Champion | Results | Qualifiers |
---|
Swimming & Diving - Boys
Conference | Team Champion | Full Results | Qualifiers |
---|
Team Tennis
Conference | Champion | State Bracket | |||
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
4A | Wimberley | State Bracket | |||
5A | Frisco Centennial | State Bracket | |||
6A | Round Rock Westwood | State Bracket |
Tennis
Conference & Event | Champion | State Bracket | |||
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A Boys Doubles | Not available | Not available | |||
1A Boys Singles | Not available | Not available | |||
1A Girls Doubles | Not available | Not available | |||
1A Girls Singles | Not available | Not available | |||
1A Mixed Doubles | Not available | Not available | |||
2A Boys Doubles | Not available | Not available | |||
2A Boys Singles | Not available | Not available | |||
2A Girls Doubles | Not available | Not available | |||
2A Girls Singles | Not available | Not available | |||
2A Mixed Doubles | Not available | Not available | |||
3A Boys Doubles | Not available | Not available | |||
3A Boys Singles | Not available | Not available | |||
3A Girls Doubles | Not available | Not available | |||
3A Girls Singles | Not available | Not available | |||
3A Mixed Doubles | Not available | Not available | |||
3A Mixed Doubles | Not available | Not available | |||
4A Boys Doubles | Not available | Not available | |||
4A Boys Singles | Not available | Not available | |||
4A Girls Doubles | Not available | Not available | |||
4A Girls Singles | Not available | Not available | |||
4A Mixed Doubles | Not available | Not available | |||
5A Boys Doubles | Not available | Not available | |||
5A Boys Singles | Not available | Not available | |||
5A Girls Doubles | Not available | Not available | |||
5A Girls Singles | Not available | Not available | |||
5A Mixed Doubles | Not available | Not available | |||
6A Boys Doubles | Not available | Not available | |||
6A Boys Singles | Not available | Not available | |||
6A Girls Doubles | Not available | Not available | |||
6A Girls Singles | Not available | Not available | |||
6A Mixed Doubles | Not available | Not available |
Track & Field - Girls
Conference | Team Champion | Full Results |
---|
Track & Field - Boys
Conference | Team Champion | Full Results |
---|
Volleyball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
1A | Blum | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Iola | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Bushland | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Comal Davenport | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Lucas Lovejoy | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
6A | Conroe Grand Oaks | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Water Polo - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
6A | Richmond Foster | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Water Polo - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
6A | Lewisville Marcus | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Wrestling
Gender | Conference | Team Champion | Points | Team Scores | Full Results |
---|---|---|---|---|---|
2023-2024 | |||||
Girls | 6A | Allen | 123.00 | Final Team Scores | Full Results |
Girls | 5A | Lubbock Cooper | 99.50 | Final Team Scores | Full Results |
Boys | 6A | Arlington Martin | 190.50 | Final Team Scores | Full Results |
Boys | 5A | Canyon Randall | 109.00 | Final Team Scores | Full Results |